10k awards at the Long Island Festival of Races

Travel deals

*******10K - MALE OVERALL WINNER ************
Place First Name Last Name Ag S Town St Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == ======= =====
1 ELMUSTAFA MCHKIRARE 31 M ASTORIA NY 34:19 5:32
2 PETER FRANCIS 21 M JACKSON HEIGHTS NY 35:54 5:47
3 CORY BATTLES 32 M UTICA NY 38:12 6:09
4 JAIME PALACIOS 57 M FRESH MEADOWS NY 39:04 6:18
5 THOMAS JOSLIN 33 M YORKVILLE NY 39:19 6:20
6 SCOTT BURMAN 33 M GARDEN CITY NY 39:39 6:23
7 PETER VEENTURA 33 M GLEN COVE NY 39:49 6:25
8 TYLER BRITTON 23 M EAST QUOGUE NY 40:24 6:31
9 MATTHEW KEARNS 35 M EAST SETAUKET NY 40:41 6:33
10 TREVOR STANCO 24 M GARDEN CITY NY 41:17 6:39

*******10K - FEMALE OVERALL WINNER ************
Place First Name Last Name Ag S Town St Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == ======= =====
1 HEATHER WILLIAMS 36 F CENTERPORT NY 37:40 6:04
2 PATRICIA BRIMS 32 F JERSEY CITY NJ 41:12 6:38
3 SHARI KLARFELD 31 F PLAINVIEW NY 41:52 6:45
4 LESLI HILLER 45 F LIDO BEACH NY 45:27 7:19
5 DOLORES DOMAN 55 F DIX HILLS NY 45:30 7:20
6 MARY THOMSON 29 F FARMINGDALE NY 46:34 7:30
7 KRISTEN MOLLOY 25 F MERRICK NY 46:56 7:34
8 LISA GUADAGNO-CARNER 45 F NORTHPORT NY 47:13 7:36
9 RACHEL HARLEY 37 F PLANDONE NY 47:23 7:38
10 CHLOE ZELTMANN 21 F NESCONSET NY 47:43 7:41

10K - MALE AGE GROUP: 11 - 19
Place First Name Last Name Ag S Town St Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == == ======= =====
1 ANTHONY AMMIRATI 18 M MASSAPEQUA NY NY 42:55 6:55
2 JACK BONARDI 18 M BAY SHORE NY NY 43:16 6:58
3 COLIN WRINN 15 M COLCHESTER CT CT 44:39 7:12

10K - FEMALE AGE GROUP: 11 - 19
Place First Name Last Name Ag S Town St Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == == ======= =====
1 ALI GUNGOR 17 F PLAINVIEW NY NY 50:20 8:06
2 REBECCA VEGA 19 F ALTAMONT NY NY 57:32 9:16
3 OLIVIA SHIELDS 19 F SAINT JOHNSBURY VT VT 59:23 9:34

10K - MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place First Name Last Name Ag S Town St Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == == ======= =====
1 TIMOTHY HANNA 22 M NEW HYDE PARK NY NY 42:03 6:46
2 MATTHEW MCLAUGHLIN 22 M NEWMARKET NH NH 48:36 7:50
3 MATTHEW QUINTERNO 23 M ROCKVILLE CENTRE NY NY 49:23 7:57

10K - FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place First Name Last Name Ag S Town St Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == == ======= =====
1 RIANA ZIMMERMAN 21 F DIX HILLS NY NY 51:16 8:15
2 EMILY FELDMAN 23 F HUNTINGTON NY NY 52:52 8:31
3 CHRISTINA KIRSCH 24 F NEW YORK NY NY 54:46 8:49

10K - MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place First Name Last Name Ag S Town St Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == == ======= =====
1 REID WHITING 28 M HOBOKEN NJ NJ 41:52 6:45
2 DANIEL GRSKOVIC 25 M WHITESTONE NY NY 43:27 7:00
3 DAVID THOMPSON 26 M POINT LOOKOUT NY NY 44:54 7:14

10K - FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place First Name Last Name Ag S Town St Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == == ======= =====
1 STEPHANIE O'NEILL 26 F OYSTER BAY NY NY 49:12 7:55
2 MARY PHIPPS 29 F NEW YORK NY NY 49:13 7:56
3 ADRIENNE ROCHETTI 26 F NEW YORK NY NY 49:23 7:57

10K - MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place First Name Last Name Ag S Town St Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == == ======= =====
1 LUIS BERROTERAN 30 M CLIFTON NJ NJ 42:37 6:52
2 ALEXANDER POKORNY 33 M ROCKY POINT NY NY 42:54 6:55
3 PETER VITOLO 33 M SLEEPY HOLLOW NY NY 44:21 7:09

10K - FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place First Name Last Name Ag S Town St Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == == ======= =====
1 KATIE OHARA 30 F MASSAPEQUA NY NY 49:50 8:02
2 RACHEL POLANSKY 31 F EAST MEADOW NY NY 49:52 8:02
3 KRISTIN RUDOLPH 30 F LONG BEACH NY NY 50:24 8:07

10K - MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place First Name Last Name Ag S Town St Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == == ======= =====
1 EAMONN FLOOD 35 M GREAT NECK NY NY 42:16 6:49
2 JOSHUA LIPMAN 36 M ROSLYN NY NY 43:58 7:05
3 SCOTT REEL 35 M EAST NORTHPORT NY NY 45:00 7:15

10K - FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place First Name Last Name Ag S Town St Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == == ======= =====
1 ANGELA CRUZ 35 F MASSAPEQUA NY NY 48:34 7:49
2 APRIL ROSEQUIST 38 F TERRYVILLE NY NY 50:35 8:09
3 NICOLE REIMANN 37 F RONKONKOMA NY NY 50:41 8:10

10K - MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place First Name Last Name Ag S Town St Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == == ======= =====
1 MICHAEL KOSZALKA 44 M EAST WILLISTON NY NY 44:58 7:15
2 NICK MAGGIO 41 M HAUPPAUGE NY NY 46:07 7:26
3 MIKE VULPIS 44 M ISLIP TERRACE NY NY 47:04 7:35

10K - FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place First Name Last Name Ag S Town St Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == == ======= =====
1 TOVA MARKOWITZ 40 F LYNBROOK NY NY 49:23 7:57
2 GABRIELA CHIODO 40 F ROSLYN NY NY 51:25 8:17
3 SUZANNE PERINO 43 F MALVERNE NY NY 52:08 8:24

10K - MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place First Name Last Name Ag S Town St Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == == ======= =====
1 BILL MAZZA 49 M WEST GILGO BEACH NY NY 41:45 6:43
2 NICKOLAS DAY 49 M JAMAICA NY NY 42:32 6:51
3 MICHAEL FEE 48 M NORTHPORT NY NY 42:46 6:53

10K - FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place First Name Last Name Ag S Town St Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == == ======= =====
1 CHRISTINE HILL 49 F OLD WESTBURY NY NY 47:57 7:43
2 KAREN COTTY 48 F EAST QUOGUE NY NY 48:17 7:47
3 PATRICIA SORRENTINO 46 F MERRICK NY NY 48:27 7:48

10K - MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place First Name Last Name Ag S Town St Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == == ======= =====
1 PAUL BONANNI 51 M SELDEN NY NY 41:24 6:40
2 RAY CANDELARIO 52 M WOODHAVEN NY NY 41:52 6:45
3 DAVID COLETTI 52 M DIX HILLS NY NY 45:00 7:15

10K - FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place First Name Last Name Ag S Town St Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == == ======= =====
1 EVE NEBENHAUS 51 F MANHASSET NY NY 51:22 8:16
2 NANCY WEISS 51 F HUNTINGTON NY NY 51:52 8:21
3 ANGELIKA OCNER 54 F ALBERTSON NY NY 52:21 8:26

10K - MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place First Name Last Name Ag S Town St Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == == ======= =====
1 DAVID COLLINS 56 M HICKSVILLE NY NY 44:35 7:11
2 RAY COSTANZO 56 M SOUND BEACH NY NY 46:27 7:29
3 RICK ABBENE 57 M HUNTINGTON NY NY 47:18 7:37

10K - FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place First Name Last Name Ag S Town St Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == == ======= =====
1 LORI GROVER 56 F SELDEN NY NY 55:15 8:54
2 ANNE MATLOW 58 F NEW YORK NY NY 59:50 9:38
3 DONNA ROSEN 56 F WOODBURY NV NV 1:00:20 9:43

10K - MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place First Name Last Name Ag S Town St Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == == ======= =====
1 BRUCE MACCORKINDALE 61 M MASSAPEQUA NY NY 48:54 7:53
2 DOUGLAS ROZEA 60 M MASSAPEQUA NY NY 49:20 7:57
3 FRED FREUTEL 61 M VALLEY STREAM NY NY 50:00 8:03

10K - FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place First Name Last Name Ag S Town St Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == == ======= =====
1 ABBY GONZALEZ 64 F DIX HILLS NY NY 57:13 9:13
2 GLORIA OCONNOR 60 F SEAFORD NY NY 1:00:42 9:47
3 ANNE FITZGIBBON 63 F GLEN COVE NY NY 1:00:50 9:48

10K - MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place First Name Last Name Ag S Town St Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == == ======= =====
1 JOSEPH TUMBARELLO 68 M GLEN COVE NY NY 44:37 7:11
2 BOB MCVETTY 69 M WESTBURY NY NY 48:09 7:45
3 THOMAS CURRAN 65 M MASPETH NY NY 50:35 8:09

10K - FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place First Name Last Name Ag S Town St Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == == ======= =====
1 JERI CAVAGNARO 65 F LOCUST VALLEY NY NY 1:09:10 11:08
2 SUSAN MORAN 68 F BRIGHTWATERS NY NY 1:10:17 11:19
3 AMY GROLLMAN 65 F JAMAICA NY NY 1:22:57 13:21

10K - MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place First Name Last Name Ag S Town St Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == == ======= =====
1 JOHN WALLACE 71 M MELVILLE NY NY 54:45 8:49
2 JOSE MENDEZ 73 M BRENTWOOD NY NY 54:52 8:50
3 NORMAN HERSHKOWITZ 73 M NORTH MASSAPEQUA NY NY 1:11:12 11:28

10K - FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place First Name Last Name Ag S Town St Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == == ======= =====
1 FLORA BUTCHER 73 F LEVITTOWN NY NY 1:25:03 13:42
2 SUBHADRA SHAH 71 F EAST ROCKAWAY NY NY 1:35:01 15:18

10K - MALE AGE GROUP: 75 - 79
Place First Name Last Name Ag S Town St Finish Pace
===== ======================= == = ==================== == == ======= =====
1 ADOLPH RETTMER 76 M BELLEROSE NY NY 1:05:31 10:33
2 ALAN STERN 77 M WOODMNERE NY NY 1:05:32 10:33
3 STEVE SCHLOSS 75 M MUTTONTOWN NY NY 1:12:12 11:38

                      10K -  MALE AGE GROUP:  80 - 99
Place First Name Last Name    Ag S Town                 St    Finish  Pace  
===== ======================= == = ==================== == == ======= =====
    1 DON DENIG               80 M BAYSIDE              NY NY 1:00:18  9:43
    2 BERT JABLON             85 M SYOSSET              NY NY 1:11:14 11:28
    3 MICHAEL CESARE          83 M COPIAGUE             NY NY 3:52:21 37:24
 

advertisement | advertise on exploreli

Like us

advertisement | advertise on exploreli